Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Тръгва субсидия от 1.15 млрд. лв. за батерии за ток. Може и за вече работещи

10 коментара
През юни в Разлог заработи първата голяма система за съхранение на ток, която реално може постфактум да кандидатства за субсидия

През септември се предвижда да започне приемът на проекти за съхранение на електроенергия, за които са предоставени близо 1.2 млрд. лв. от плана за възстановяване и устойчивост като субсидията ще покрива до 50% от допустимите разходи, но не повече от 371.6 хил. лв. (без ДДС) за всеки мегаватчас използваем енергиен капацитет. За еврофинансирането може да кандидатстват и системи за съхранение, които вече работят, но въвеждането им в експлоатация не трябва да е станало преди 9 март 2023 г.

Това предвиждат правилата за провеждане на процедурата и критериите, на които трябва да отговарят кандидатите, които бяха публикувани от енергийното министерство в сряда за обществено обсъждане. Коментари ще се приемат до 26 юли.

"Изграждането на съоръжения за съхранение е от ключово значение за ефективното балансиране и управление на електроенергийната система. Успешното изпълнение на настоящата процедура ще гарантира сигурността и стабилността на електроенергийната система. Ще се осигури и възможност за интегриране на електроенергията, произведена от възобновяеми източници на пазара в страната и региона", коментира министърът на енергетиката Владимир Малинов. По неговите думи, това ще съдейства за устойчивото развитие на сектора на възобновяемата енергия.

Общо за батерии за ток от еврофондовете са одобрени 1 179 365 490 лв., а в сегашната първа процедура ще се дадат безвъзмездно 1 153 939 700 лв., посочва се в правилата.

С тази сума ще се подкрепи изграждането и въвеждането в експлоатация на съоръжения за съхранение на електроенергия от възобновяеми източници, чиято обща мощност трябва да е 3000 MВтч използваем енергиен капацитет, а системите да са присъединени към мрежата на държавния "Електроенергиен системен оператор".

Няма изискване за минимален капацитет, но един кандидат или свързани лица зад няколко проекта могат да кандидатстват най-много за системи с капацитет от 600 МВтч. Тоест може да получи най-много 19.5 млн. лв.

Макар в процедурата да пише, че могат да участват микро, малки, средни и големи предприятия към кандидатите има изискване да разполагат самостоятелно или чрез акционерите или съдружниците собствен капитал от 6 млн. лв. за проектни предложения за изграждане на съоръжение за съхранение с планиран капацитет до 50 МВтч и от 10 млн. лв. за проекти с по-голяма мощност.

Допустими за финансиране са и проекти, които вече са въведени в експлоатация на или след 9 март 2023 г.

Само преди седмица стана ясно, че от началото на юни в Разлог работи първата голяма система за съхранение на енергия с батерии с мощност 55 МВтч, която приема тока от фотовлаичната централа там и е собственост на фирмата "Реналфа"

Кандидатите за евросубсидия ще трябва да предоставят във ведомството банкова гаранция за участие в размер на 3% от сумата на безвъзмездното финансиране, за което се кандидатства. При одобрение средствата се освобождават. Фирмите, с които се подпишат договори за европейската помощ, ще трябва да учредят друга банкова гаранция – за добро изпълнение, с валидност до края на септември 2026 г., която също се връща след приклячването на строежа на батерията.

Проектът също така трябва да представи сключен договор с ЕСО за присъединяване към мрежата.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Matador
    #10

    Да го кажа така за да ме разбере и най-големия кретун. Бтериите са добри за Австралия където е равно като тепсия и няма вода. При нас е направо ПРЕСТЪПЛЕНИЕ тоя милиард да се дадсе за батерии когато може да се изгради мощна помпено акумулираща водниоелектрическа централа.

  2. Matador
    #9
    Отговор на коментар #6

    Боже прибери си вересиите.... КПД на помпата която всъшност е турбина е много по-висок от тоя на батериите. Но има едно огромно предимство - всички тия батерии имат едно ограничено количество цикли заряд разряд след което трябва да се изхвърли или рециклира. Турбината може всяка нощ да бута нагоре и вселки ден в пиковите часове да произвежда ток и така години наред с минимална профилактика.

  3. Горскио
    #8

    Чаира - за 30-ина милиона ремонт и е в състояние да осигури капацитет 3 пъти по-висок от батериите за 1.5 милиарда. Обаче Павец не предлага достатъчно капацитет за крадене.

  4. Горскио
    #7
    Отговор на коментар #6

    Пипал ли си батерия след интензивно разреждане/употреба (не на дистанционно, ами на дрон или детска радиоуправляема количка)? Очевидно не си, затова пипни и като се опариш кажи дали няма загуби при батерийките.

  5. Калико Джо
    #6

    Който разбира от батерии и помпи, му е ясно че не може помпа да няма загуба на енергия защото има триене, загряване и т.н., т.е. енергията изразходена за пренасяне на водата на по-високо ниво е повече от получената при пускането и обратно. Печалбата е само във времето на ползването. При батерията няма загуба на електрони, така че какъвто заряд (енергия) се вкара, толкова се и изкарва. А всяка батерия може да бъде рециклирана, още повече тези модерните, които съдържат ценни материали, така че никой и сега не ги изхвърля на бунището.

  6. ЕС-пълни некадърници. Преди бяха само мърлячи.* ЕС парите поощряват посредствеността, корупцията и липсата на пазар. Мнозина политически проститутки се издържат от ВЕИ-мафията! Само преди 10 години, ЕС произвеждаше 25% от световния БВП. Сега*-само 15%. преди зИлени сделки, КОВИД, дълги войни в Европа.

  7. Jack Daniels
    #4

    Супер! Само помислихте ли какво ще правим с отработените батерии? Сигурно ще ги заровим в нивята там кадето са си инсталирани.

  8. ПyтлЭр Xyйло
    #3
    Отговор на коментар #1

    Всъщност може да се извика ТОШИБА да възстановят взривената "Чаира". И по бързата процедура да бъдат съдени и пандизени всички замесени в този саботаж на енергетиката. Плюс конфискация да 9-то коляно - че доста кеш е раздаван покрай тази случка.

  9. Matador
    #2

    Що пара ще се прилапа просто виждам майбаси, ферарита и наточени лурви с джуки като краставици.

  10. Matador
    #1

    Вместо да се дават на дребно тия пари може да се инвестират в една ПАВЕЦ. това образно казано е електрическа централа която през нощта когато има излиен ток изпомпва вода в един горен язовир,а през деня когато има нужда от ток генерира електричество като помпите работят като генератори. Чисто технологично може да е доста по-мощна от тия батерии и има много по-голям КПД.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.