Турция надви Грузия в мач с четири гола и две греди

Проливен дъжд и бой между феновете белязаха двубоя в Дортмунд

0 коментара
Турция спечели турдно срещу Грузия, Сн. ЕПА/БГНЕС

Националният тим Турция победи дебютанта Грузия с 3:1 в мач от първия кръг в група "F" на Европейското първенство по футбол в Германия. Така турците за първи път започват участие на еврофинали с победа.

Мерт Мюлдюр в 25-ата и младата надежда Арда Гюлер в 65-ата отбелязаха красиви попадения за турския състав, а в седмата минута на добавеното време Керем Актюркоглу също се разписа, за да приключи интригата в двубоя. Историческо първо попадение за грузинците на Европейско първенство реализира Гиорги Микаутадзе в 32-ата минута, с което изравни резултата.

Двубоят беше белязан от проливен дъжд в Дортмунд и бой между фенове на двете страни преди началото на мача, което доведе до намеса на охраната и полицията, която прекрати безредиците.

Преди началото феновете се сбиха около единия ъгъл на игирщето, Сн. ЕПА/БГНЕС

Мачът започна много добре за турския състав, който пропусна две отлични ситуации още в първите 10 минути на срещата.

Грузинците също търсеха възможности да застрашат вратата на противника и в 12-ата минута Анзор Меквабишвили отправи силен изстрел, но стражът на Турция Мерт Гюнок спаси. Колегата му на вратата на Груция Гиорги Мамардашвили също се прояви със спасяване две минути по-късно след удар на Кенан Йълдъз.

Турция все пак откри резултата в 25-ата минута, когато Мерт Мюлдюр отбеляза краси гол, след като засече изчистената от защитник на Грузия топка.

Две минути по-късно младият нападател на Ювентус Кенан Йълдъз вкара за втори гол, но попадението беше отменено заради засада след намесата на ВАР.

Динамичните действия на двата състава продължиха и в 32-ата минута Грузия стигна до първото си попадение на Европейско първенство. Негов автор бе Гиорги Микаутадзе, който преодоля вратаря на турския тим Гюнок и изравни за 1:1.

Четири минути по-късно Микаутадзу отправи нов удар, който топката прелетя вляво от вратата на Турция.

В началните моменти второто полувреме изстрел на Гиорги Микаутадзе бе блокиран от защитник, а в 57-ата минута Хакан Чалханоглу не успя да се разпише от свободен удар за Турция.

Хвича Кварацхелия бе неточен при нова атака за Грузия в 62-ата минута, а в 65-ата 19-годишният футболист на Реал Мадрид Арда Гюлер вкара със силен удар извън наказателното поле.

Грузинците не се отказаха да търсят изравнително попадение и пет минути по-късно Гиорги Кочорашвили удари греда. В третата минута на добавеното време футболистите на Грузия пропуснаха изключителна възможност да изравнят, след като двама от тях си попречиха да отправят удар към вратата.

Финалните моменти бяха изключително драматични, а дъждът над стадион "Сигнал Идуна Парк" в Дортмунд се засили.

В шестата минута на добавеното време на звездата на Наполи и Грузия Хвича Кварацхелия също удари греда, а минута по-късно турците реализираха третия си гол в двубоя, след като резервата Керем Актюркоглу вкара в опразнената врата, за да сложи точка на спора.
Един от тийнеджърите на Евро 2024 Арда Гюлер спечели приза за играч на мача.

В другата среща от групата, който започва след минути Португалия се изправя срещу Чехия, а капитанската лента за “мореплавателите” е Кристиано Роналдо. Сред титулярите е и Пепе, който ще стане най-възрастният играч, играл на еврофинали.

Тимът на Турция ще се изправи срещу португалците във втория си двубой на 22 юни, докато грузинците ще имат за съперник състава на Чехия.