Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Уесли Кларк подложен на остри нападки в предизборен дебат

0 коментара

Претенденти за президентската кандидатура на Демократическата партия отправиха нападки срещу генерал Уесли Кларк, който последен се включи в надпреварата за партийна номинация, но води в социологическите проучвания, предаде Асошиейтед прес.

Като повод те използваха променливите възгледи на бившия генерал и главнокомандващ Обединените сили на НАТО в Европа за войната в Ирак и политиката на сегашния президент Буш, посочва Си Ен Ен.

На дебати в град Финикс, щата Аризона, Кларк беше подложен на натиск заради различните си изявления в отговор на въпроса би ли гласувал резолюцията на Конгреса за войната в Ирак. Той настояваше, че "никога не би гласувал за войната".

Кларк беше упрекнат затова, че през 2001 г. е говорил с топли думи за сегашния президент Джордж Буш и се е присъединил към Демократическата партия едва неотдавна.

Кларк, който не крие, че е гласувал за републиканците Ричард Никсън, Роналд Рейгън и Джордж Буш баща, трябваше да се отбранява още от първите минути. "Никога нямаше да гласувам за войната. Това беше ненужна война и представлява огромна стратегическа грешка за нашата страна", заяви той и посочи: "Аз бих гласувал за решение, което поставя проблема пред ООН".

"Конгресът допусна грешка, като даде на Буш бланкетна резолюция, позволяваща му да води война без да се обръща отново към Конгреса", каза Уесли Кларк.

Неговите опоненти обаче - двамата, които гласуваха резолюцията на Конгреса и онези, които бяха против войната - упрекнаха Кларк, че си сменя мнението.

Сенатор Джозеф Либърман, най-силният поддръжник на войната в Ирак сред демократите, каза: "Няколко дни преди вота в Конгреса, той (Кларк) каза, би го препоръчал и би подкрепил резолюцията. След войната, той публикува статия в лондонския Таймс, давайки висока оценка на Тони Блеър и Джордж Буш. Когато стана кандидат за президентска номинация, каза, че вероятно би гласувал резолюцията. Настъпи възмущение. Тогава той каза: "Аз никога не бих гласувал за резолюцията".

Нуждаем се от кандидат, който може да отговори на изискването да стига до изводи и да има куража да го отстоява, посочи Либерман, цитиран от Си Ен Ен.

Кларк заяви, че дал висока оценка на Буш и Блеър затова, че са отстоявали решението на военната операция, след като тя вече е започнала. Той обаче посочи, че във всяка статия и коментар е казвал, че няма достатъчно сили и няма план за следвоенно решение.

Генералът допълни, че на последните избори не е гласувал за Буш, а за кандидата на демократите Ал Гор.

След дебатите, в които участваха още бившият губернатор на щата Върмонт Хауърд Дийн и сенаторите Джон Кери, Джо Либърман и Джон Едуардс, Кларк призна, че критиките на опонентите му не са го изненадали. Когато водиш в надпреварата, трябва да очакваш критики, каза той в интервю за Асошиейтед прес.

Това е второто явяване на Уесли Кларк в телевизионен дебат с останалите 8 претенденти на Демократическата партия за последните 3 седмици. В първия дебат към него бяха отправени само някои критики.

Уесли Кларк е изборът за кандидат - президент на 21 % от регистрираните демократи, а на второ място е губернаторът на Върмонт Хауърд Дийн с 16%. На трето място с по 13% са сенаторите Кери и Либърман, а Дик Гепхард има 8%, сочи проучване на Си Ен Ен, Ю Ес Ей Тудей и Галъп от четвъртък.

Статистическата грешка на изследването е плюс/ минус 5 пункта.

Кларк, който стана силно критичен към външната политика на Буш, откакто влезе в надпреварата, каза в четвъртък, че доктрината за изпреварващ удар, която била приложена при удара срещу Ирак, "е причина Северна Корея и Иран да заселят развитието на ядрени оръжия".

Той отправи предизвикателство към останалите кандидати, които са конгресмени, като ги призова да не се чака ноември 2004, а още сега да поискат промяна на тази доктрина. "Ние вървим към друга военна кампания в Близкия изток. Трябва да я спрем", каза Кларк, цитиран от Си Ен Ен.

Друга тема на дебата беше западането на Демократическата партия през последните години и по-специално намаляващата подкрепа от страна на средната класа.

Според Хауърд Дийн партията не е застанала достатъчно твърдо срещу Буш и неговата политика.

Членовете на Конгреса обаче не се съгласиха, че не отстояват ценностите на Демократическата партия.

Либърман каза, че демократите никога няма да спечелят гласовете на средната класа, докато не успеят да ги убедят, че са партия, която ще гарантира силна отбрана и ще отразява най-добрите от техните ценности, включително и чрез воля да се засегнат някои интереси, като тези на Холивуд, като се каже, че развлекателната индустрия предлага твърде много насилие и секс на децата.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.