Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Военните заводи в Сърбия работят на три смени да смогнат с доставките на боеприпаси за Украйна

6 коментара
Сръбският президент Александър Вучич и украинският външен министър Дмитро Кулеба. ЕПА/БГНЕС

Сърбия рязко е увеличила военното си производство, а отбранителните ѝ предприятия са преминали на трисменен режим на работа, за да произвеждат оръжия, които се доставят на Украйна, съобщават пред руския в. "Комерсант" източници от Белград, запознати със ситуацията.

Според тях това се е случило преди две години, веднага след началото на пълномащабното нахлуване на руската армия в Украйна. През това време Киев е получил от Белград оръжия на стойност 800 млн. евро, но не директно, а чрез посредници.

Макар че сръбският президент Александър Вучич и преди е признавал, че сръбско оръжие може да влиза в Украйна през трети страни, за обема на тези доставки се разбра за пръв път от публикация на "Файненшъл таймс".

"Да, ние изнасяме нашите оръжия. Не можем да изнасяме за Украйна или за Русия, но имаме много договори с американци, испанци, чехи и други. Какво ще правят те с него в крайна сметка, си е тяхна работа", заяви сръбският президент Александър Вучич пред вестника.
Според него дори да знае със сигурност кой е крайният получател на сръбското оръжие, това не би го притеснило.

Златни възможности

По думите му сега Белград е изправен пред "златни възможности, защото сръбските оръжия са по-евтини от западните" и сръбският износ на оръжие може да нарасне още повече.


Преди това за доставките на сръбски оръжия за Украйна съобщи агенция Ройтерс, която публикува секретен документ на Пентагона, озаглавен "Европа: отговор на конфликта между Русия и Украйна". В него се казваше, че Сърбия, въпреки че отказва да обучава украинските военни, се е съгласила да доставя на Украйна оръжия или "вече ги е доставила", припомня "Москоу таймс".


Тогавашният министър на отбраната на страната Милош Вучевич, който наскоро стана премиер на страната, увери, че "Сърбия не е продавала и няма да продава оръжие нито на украинската, нито на руската страна".

"Някой очевидно иска да дестабилизира страната ни и да я въвлече в конфликт, в който ние няма да участваме", каза той, като не изключи възможността "някои оръжия по някакъв магически начин да са се озовали в зоната на конфликта".

Публикуването на тези почти сензационни данни до голяма степен обяснява защо Западът, макар периодично да изразява възмущението си от нежеланието на Сърбия да следва политиката на ЕС в украинската криза, не прибягва до никакви наказателни мерки срещу Белград и продължава да нарича сръбския лидер Александър Вучич близък партньор.

Негативна реакция на Москва

Източниците на "Комерсант" обясняват, че в тази ситуация сръбските власти "се опасяват преди всичко от остра негативна реакция от страна на Москва", която и преди е изразявала загриженост във връзка с оръжейните доставки за Украйна.

"Ако сърбите са знаели, че дори чрез трети страни оръжия отиват в Украйна, това не може да се разглежда като приятелска стъпка", заяви ръководителят на комисията по международни въпроси към Съвета на федерацията на РФ Владимир Джабаров.

В същото време след началото на войната сръбските власти многократно декларираха подкрепата си за териториалната цялост на Украйна и гласуваха в подкрепа на няколко резолюции в ООН, "осъждащи агресията на Русия срещу Украйна". Въпреки това досега Белград не се е присъединил към санкциите на САЩ и ЕС срещу Русия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. marij
    #6

    1. Вярно ли е че на входа и изхода на държавните военни заводи в страната ни стоят частни фирми и работниците са с под средната за София заплата? Какво казват разследващите журналисти на Медияпул 2. Защо същите тези журналисти мълчат за срещата в Атина мужду Гърция, Албания и Сърбия и изказването на гръцкия външен министър, заедно да дейтват срещу великобългарските исканията??? Това прилича на подготовка към териториални искания към нас!?!?!?!?!?!?!?!?

  2. xa_poznai
    #5

    Няма приятели в бизнеса! Братски народи може да сме ама който дава парата, той поръчва музиката. Като не могат за Украйна и Русия приемат поръчки от "неприятелски страни". Ние също произвеждаме за по 2 млрд на година, вероятно не само за Украйна ама не е сигурно...

  3. simply blue
    #4

    Остана ли някой "приятел" на раZZия, който още да не и го е набил отзад?

  4. ImBlack
    #3

    А нашите русофилистици ще искат да не продаваме оръжие на Украйна!

  5. ABV
    #2

    Ти да видиш, Vучич и той бил "еVроатлантик"!

  6. Matador
    #1

    А добрутро Пено. Сърбите винаги са си знаели интереса. И кво стана с прогресиращото "руско-сръбско" влияние наприумер във Вардарска Македония?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.