Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Защо толкова много хора починаха по време на тазгодишното поклонение Хадж в Саудитска Арабия?

11 коментара
От ранни зори мюсюлмански поклонници се стичат към планината Арафат, югоизточно от Мека, Саудитска Арабия, за да изпълнят един от най-важните ритуали на поклонението Хадж. 16 юни 2024 г. ЕПА/БГНЕС

Стотици хора загинаха по време на поклонението хадж в Саудитска Арабия - повечето от тях заради силната жега, при която температурите надхвърлиха 51 градуса по Целзий.

Информационна агенция АФП цитира арабски дипломат, според когото са загинали 658 египтяни. Индонезия съобщи, че повече от 200 нейни граждани са загинали. Индия съобщи, че е известно, че са загинали 98 души.

Пакистан, Малайзия, Йордания, Иран, Сенегал, Тунис, Судан и автономният иракски регион Кюрдистан също потвърдиха смъртните случаи. САЩ смятат, че са загинали няколко американци, съобщи "Уолстрийт джърнал". Приятели и роднини издирват изчезналите в болници и публикуват съобщения в интернет, предаде Би Би Си.

Хаджът е ежегодното поклонническо пътуване на мюсюлманите до свещения град Мека. Всички мюсюлмани, които имат финансова и физическа възможност, трябва да извършат поклонението поне веднъж в живота си. По данни на Саудитска Арабия тази година в него са участвали около 1.8 милиона души.

Повече от половината от загиналите са били нерегистрирани поклонници и са се присъединили към хаджа по нерегламентирани канали, поради което не са имали достъп до охлаждащи съоръжения като климатизирани палатки и автобуси, съобщава АФП.

В петък Йордания съобщи, че е задържала няколко пътнически агенти, които са улеснили неофициалното пътуване на мюсюлманските поклонници до Мека. Подобно разследване се провежда и в Египет.

През последните години Саудитска Арабия увеличи мерките за безопасност по време на хаджа, но все още е критикувана, че не прави достатъчно, особено за нерегистрираните поклонници, отбелязва Би Би си. Засега Саудитска Арабия не е коментирала смъртните случаи, които са резултат на няколко фактора.


Екстремни горещини

Смята се, че безпрецедентните горещини в Саудитска Арабия са основен фактор за големия брой смъртни случаи.

Въпреки предупрежденията на саудитското министерство на здравеопазването да се избягва излагането на топлина и да се поддържа хидратация, много поклонници станаха жертва на топлинен стрес и топлинен удар.

"Само благодарение на Божията милост оцелях, защото беше невероятно горещо", казва пред Би Би Си Айша Идрис, нигерийска поклонничка.

"Трябваше да използвам чадър и постоянно да се обливам с вода от Замзам (светена вода)", допълва тя.

Друга поклонничка, Наим, по първоначални данни е починала от топлинен удар, което кара семейството ѝ да търси отговори.

"Комуникацията с майка ми внезапно прекъсна. Прекарахме дни в търсене, само за да научим, че е починала по време на хаджа", казва синът ѝ пред Би Би Си като добавя, че ще изпълнят желанието ѝ да бъде погребана в Мека.

Поклонниците са изправени пред рискове, свързани с непознатата жега, напрегнатата физическа дейност, огромните открити пространства. Много от тях са в напреднала възраст или недобро здраве.


Смъртните случаи, свързани с горещината по време на хаджа, обаче не са нещо ново и са регистрирани още през 1400 г.

Учените предупреждават, че глобалното затопляне ще влоши нещата .
"Хаджът се провежда в горещ климат повече от хилядолетие, но климатичната криза влошава тези условия", казва Карл-Фридрих Шлеуснер от Climate Analytics пред агенция Ройтерс.

Неговото изследване показва, че при повишаване на глобалните температури с 1.5 ° над прединдустриалните нива, рискът от топлинен удар по време на хаджа може да се увеличи до пет пъти.

Пренаселеност и санитарни проблеми

Според редица свидетелства лошото управление на саудитските власти е изострило екстремните условия, което е довело до криза в много райони, предназначени за поклонниците.

Те твърдят, че местата за настаняване и съоръженията са били лошо управлявани, като в пренаселените палатки са липсвали подходящо охлаждане и санитарни съоръжения.
Амина (не е истинското ѝ име), 38-годишна жена от Исламабад, казва: "В жегата в Мека в палатките ни нямаше климатици. В хладилниците, които бяха инсталирани, през повечето време нямаше вода".

"В палатките беше толкова задушно, че се обливахме в пот и това беше ужасно преживяване"- добавя тя.

Фаузия, поклонничка от Джакарта, се съгласява и казва: "Мнозина припаднаха поради пренаселеността и прегряването в палатките".

Тя би приветствала подобрения, но смята, че "това е най-добрата организация на хаджа досега".


Въпреки това саудитският министър на здравеопазването изтъкна, че са отпуснати средства за осигуряване на доброто състояние на поклонниците.

В изявление на правителството се казва, че те включват 189 болници, здравни центрове и мобилни клиники с общ капацитет от над 6500 легла и над 40 000 души медицински, технически и административен персонал и доброволци.

Транспорт

Поклонниците често бяха принуждавани да изминават дълги разстояния пеша в силната жега, като някои обвиняваха за това блокирането на пътищата и лошото управление.

Мохамед Ача, организатор на хадж за частна група, заяви, че през лятото на един типичен поклонник може да му се наложи да изминава поне по 15 км на ден. Това ги излага на топлинен удар, умора и липса на достъпна вода,

"Това е 18-ият ми хадж и според моя опит саудитските контрольори не са улесняващи. Те контролират, но не помагат", казва той.

"През предишните години обратните завои за достъп до палатките бяха отворени, но сега всички тези маршрути са затворени. В резултат на това един обикновен поклонник, дори и да е отседнал в палатка от категория А в зона I, трябва да измине 2.5 км в лятната жега, за да стигне до палатката си", обяснява той.

"Ако по този маршрут има спешен случай, никой няма да стигне до вас в продължение на 30 минути. Няма никакви мерки за спасяване на живота, нито пък има пунктове за вода по тези пътища", добавя Ача.

Поклонници без документи

За да извърши хадж, поклонникът трябва да кандидатства за специална виза за хадж.

Но някои хора се опитват да се отправят на петдневното поклонение без необходимите документи, въпреки опитите на саудитските власти да се преборят с тях.

Поклонниците без подходящи документи често избягват властите, дори когато имат нужда от помощ.

Смята се, че този проблем с "неофициалния хадж" допринася за прекомерната смъртност и властите ги обвиняват за част от пренаселеността в палатките.

"Подозираме, че тези, които използват визи за нехадж, са проникнали в зоните на хаджа", казва Мустолих Сирадж, председател на Националната комисия по хадж и умра (Komnas Haji) на Индонезия.

Саад Ал-Кураши, съветник в Националния комитет за хадж и умра, казва пред Би Би Си: "Всеки, който няма виза за хадж, няма да бъде толериран и трябва да се върне в страната си."

Той отбелязва, че нередовните поклонници се идентифицират с помощта на карти Nusuk, които се дават на официалните поклонници и съдържат баркод за влизане в светите места.


Възрастни, немощни или болни поклонници

Една от причините, поради които всяка година по време на хаджа може да има много смъртни случаи е, че много поклонници отиват в края на живота си, след като са спестявали цял живот.

Много мюсюлмани също така отиват с надеждата, че ако умрат, това ще стане по време на хаджа - тъй като се смята за благословия да умреш и да бъдеш погребан в свещения град.

Какво се случва, ако някой умре по време на хадж?

Когато поклонник умре по време на хадж, за смъртта му се съобщава на мисията за хадж. За потвърждаване на самоличността се използват гривни или идентификатори на врата. След това те получават лекарско свидетелство, а Саудитска Арабия издава смъртен акт.

В зависимост от това, погребалните молитви се извършват във важни джамии като Масджид ал-Харам в Мека или джамията на Пророка в Медина. Тялото се измива, опакова и премества във фризери, осигурени от саудитското правителство, което поема всички разходи.

Погребенията са обикновени, без обозначителни знаци, понякога с много тела на едно място. В книгата на гробището е посочено кой къде е погребан, така че семействата могат да посещават гробовете, ако искат.

Саудитското правителство, с помощта на различни групи и Червения полумесец, твърди, че осигурява "достойни и почтени процеси на погребение".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ABV
    #11

    Ако някой си въображява, че хадж е занимание за "примитивни цигани" нека да си спомнят КОЙ изпраща правителствения самолет за да донесе "благодатен огън", КОЙ се кланя на изсъхнала леш и вЕрва в чудодейното действие на примитивни рисунки, наричани икони?

  2. ABV
    #10

    Как стана възможно на една и съща планета, по едно и също време хората да са построили адронен колайдер, а други да се кланят на камъни?

  3. ABV
    #9

    15 милиона години еволюция, 10 хиляди цивилизация, а резултатът е тълпа кланеща се на паднал метеорит...

  4. Капитан Йосарян
    #8

    И тези които купиха бараки в Гърция за щури пари се прецакаха заради страшни жеги , тапи по границите, и пр.

  5. Matador
    #7

    Защото там понякога е доста топло. Малко хора биха издържали 57 градуса. Едно време са били далеч по-малко тамошните хора, били са слаботлесни поради недостиг на храна и раздвижен живот.Сега като се изперчи някой тлъст човек който и при 35 градуса едвам диша и се задъхва той при 57 е много вероятно да умре.

  6. Козин Човков
    #6

    Всяка година се чудя, няма ли кой да пусне една атомна бомбичка над това циганско струпване. Вярно, няма да има много убити, не повече от пет милиона, но пет милиона цигани днес, пет милиона утре, все е файда.

  7. anton nikolov
    #5

    Простотията е смъртоносна.

  8. Коментарът е изтрит в 22:47 на 21 юни 2024 от автора.
    #4
  9. Козин Човков
    #3

    Е, как ще са много? Много малко са даже…

  10. Коментарът е изтрит в 09:52 на 22 юни 2024 от автора.
    #2

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.