Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Журналистът Росен Босев осъди България пред Европейския съд по правата на човека

7 коментара
Журналистът Росен Босев осъди България пред Европейския съд по правата на човека

Журналистът Росен Босев е осъдил българската държава пред Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ), съобщи Българският хелзинкски комитет. Делото бе заведено след като Босев бе осъден за клевета у нас. Жалбата бе подадена от някогашния шеф на Комисията за финансов надзор (КФН) Стоян Мавродиев.

В решението си ЕСПЧ посочва, че българската държава е нарушила правото му на справедлив съдебен процес както и на свобода на изразяване. Затова е постановено да му се заплатят 511 евро обезщетение за имуществени вреди, 3000 евро за неимуществени, както и 3013 евро за съдебни разноски.

Клевета ли?

Босев бе окончателно осъден през 2019 г. Решението бе постановено от съдията от Софийския градски съд Петя Крънчева. Тя отказа да си направи отвод от делото. Защитата на Босев настояваше тя да не решава казуса, защото в миналото той бе писал критични статии за нея. Съдийката отговори, че не ги е чела и съответно не са оказали влияние на безпристрастността ѝ.

Босев бе осъден на 1000 лв. глоба заради изказвания пред Нова телевизия от 2015 г. Тогава той заявява, че Мавродиев е използвал комисията, за да репресира "Капитал" и "Дневник", визирайки глоби, наложени на двете медии. Става дума за санкции за общо 150 хил. лв., наложени на двете медии и отменени впоследствие от съда. Съдията Крънчева постановява, че това е клевета, тъй като наказателните постановления не били издадени от Мавродиев, а от временно изпълняващия длъжността негов заместник Ангел Джалъзов.

Две години по-рано "Капитал", където работи Босев тогава, публикува информация, че Мавродиев е призован като свидетел по делото срещу осъдения за наркотрафик Евелин Банев-Брендо. Бившият шеф на КФН така и не се яви пред съда, оправдавайки се с болнични, а след това прокуратурата се отказа от разпита му. Мавродиев бе призован като свидетел, защото негов подпис стоеше върху пълномощни на част от подсъдимите. Делото бе за пране на пари, а в крайна сметка Банев бе осъден, но избяга и присъдата му не е приведена в изпълнение и до днес.

Съдия Крънчева намери, че има клевета и в изказване на журналиста, което свързва Мавродиев със схема за пране на пари.

Решението

В решението си ЕСПЧ посочва, че в случая има проблем с процедурата по отвод в българското законодателство. По правило съдията се произнася сам по искането за собственото му отстраняване. Проблемът обаче с това производство е, че не е предвидено обжалване. Така няма никакъв вариант евентуално неправилно решение да бъде поправено.

В случая има и друг детайл. Крънчева отказва да си направи отвод с твърдението, че е безпристрастна. След това обаче не само потвърждава осъдителната присъда на първата инстанция, но намира и още едно основание за осъждане на Босев.

В крайна сметка ЕСПЧ намира, че решението на българския съд не е поставено от безпристрастен съдебен състав.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #7
    Отговор на коментар #2

    когато мajka ти зaбpeменее от баща ти, а не от селckuя uguoт, пиленце... :-))) ... ... Питай сега още нещо... ;-)

  2. АТ
    #6
    Отговор на коментар #1

    Ха-ха-ха! Защо американските? Защото едиствени видяха на пееФЪСки далаверите? Или защото не ги споделят с нашите невиждащи прокурори и съдиии? Да, сравнението ви е повече от несъстоятелно.

  3. АТ
    #5

    Дали някой ще потърси отговорност на Крънчева и Цацаров за този пореден случай на липса на правосъдие в България? Алооууу, ВСС или някой друг няма ли да се подсети? Или да тръгваме с метлите?

  4. Peycho Peev
    #4
    Отговор на коментар #3

    Това е един от важните проблеми в България - няма закон за персоналната отговорност на лицата, изпълняващи функциите на органи на власт. При сегашното положение винаги данъкоплатците плащат, а "съгрешилият" от прокуратурата, съда, държавната и местна администрация му дреме на шапката. През далечната 1991-1992 тогавашното СДС планираше такъв закон, но като дойдоха на власт и те бързо забравиха за него. Ако тогава беше прокаран този закон, вероятно нямаше да има и такъв дълъг и мъчителен преход. Ако

  5. anton nikolov
    #3

    Гьонсуратката Крънчева да ги плати от джоба си.

  6. кр2132
    #2

    Хамериканците кога ще ги осъдят,за "справедливия им съдебен процес " ?

  7. асен
    #1

    нема по корумпирани от българските магистрати. може би само американските.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.